Az emberkereskedelem pszichológiai mozgatórugói
Magyar állampolgárok sajnos belföldön és külföldön egyaránt gyakran válnak kizsákmányolás, emberkereskedelem áldozatává. A Traumaközpont indulása óta fontosnak tartjuk, hogy az emberkereskedelem túlélőit segítsük abban, hogy az őket támogató pszicho-szociális szakemberek támogatásával fel tudják dolgozni a velük történteket, újra tudják fogalmazni önmagukat, céljaikat és sikeres megküzdési stratégiát alakítsanak ki.
Emellett fontosnak tartjuk a prevenciót és a figyelemfelhívást is. Ezen erőfeszítéseink keretében készítettük a jelen kézikönyvet, amellyel szándékunk, hogy a szélesebb nyilvánosságot segítsük abban, hogy megértse miért és hogyan lesz valaki emberkereskedelem áldozata, hogyan kerül csapdahelyzetekbe és miért túlságosan leegyszerűsítőek a jelenségről kialakult, társadalmunkban széles körben elterjedt sztereotípiák. Szeretnénk továbbá tájékoztatni magukat a veszélyben lévőket és közvetlen környezetüket is, hogy milyen, a veszélyről árulkodó jelekre érdemes figyelni és milyen segítő lépéseket tudnak megtenni.
Tekintettel arra, hogy Magyarország a szexuális és munkacélú kizsákmányolás területén erőteljesen érintett, életmentő lehet az, ha a fiatalabb korosztály tisztában van a jelenséggel, illetve azzal, hogyan tud magán és társain segíteni. Ez a szempont vezérelte a kézikönyv gyakorlatias megközelítését is, amely segítséget nyújt a téma középiskolás diákokkal történő interaktív feldolgozására.
A Traumaközpontban fontos küldetésünknek tartjuk, hogy az emberkereskedelem túlélőivel dolgozó szakemberek megfelelően tájékozottak és jártasak legyenek a pszichológiai elsősegély és a trauma-tudatos segítségnyújtás területén, valamint, hogy a pszichológiai állapotfelmérés fontossága elismerésre kerüljön a hazai segítő rendszerek működése során. Így úgy véljük, hogy a kézikönyv az emberkereskedelem túlélőivel dolgozó szakemberek számára is hasznos gyakorlati szempontokat mutat be.
Reméljük, hogy a kézikönyvnek közvetlen pozitív hatása lesz arra, ahogyan társadalmi szinten tekintünk a kizsákmányolt helyzetben lévőkre, rendszerszinten segítjük a bajban lévőket, szakértőként sokféle szempont ismeretével nyújtunk támogatást, illetve, ahogyan a kizsákmányolói környezet egyéni felelősségét felismerjük és gyakoroljuk.