Ne hagyd
Kampányunk célja, hogy az emberkereskedelemmel összefüggő áruk és szolgáltatások kínálatát csökkentsük.
Mit jelent az emberkereskedelem kínálati oldala?
Az emberkereskedelem kínálati oldalán egyrészt azok állnak, akiket leginkább veszélyeztet a kizsákmányolás, áldozattá válás. Ők a potenciális áldozatok; akik valamilyen élethelyzetük, körülményeik miatt könnyen az elkövetők célpontjaivá válnak. Másrészt a már a kizsákmányolás áldozatává vált személyek is az emberkereskedelem kínálati oldalát alkotják, akiknek jelentős része egyébként nincs tisztában azzal, hogy bűncselekmény áldozatai.
Hogyan válhat valaki az emberkereskedelem áldozatává?
Emberkereskedelem áldozatává bárki válhat – azonban több olyan kiemelten sérülékeny csoport van, akik nagyobb eséllyel kerülnek az emberkereskedők látómezejébe.
Az elkövetők sokféle eszközt alkalmazhatnak. Habár a legtöbben azt gondolják, hogy fizikai erőszakkal, elrablással válnak áldozattá az emberek, ez általában nem így történik. A toborzás, becserkészés folyamata során az elkövetők legtöbbször más taktikákat alkalmaznak, ezek többek között: megtévesztés, félrevezetés, hazugság, hízelgés, szerelem színlelése, érzelmi zsarolás.
A legveszélyeztetettebb csoportok a következők:
- Mélyszegénységben, tartós munkanélküliségben, lakhatási szegénységben élők, szociálisan hátrányos helyzetűek, alacsony jövedelműek
- Állami gondozásban élő kiskorúak, állami gondozásból kikerülő fiatal felnőttek
- Krónikus egészségügyi problémával, fogyatékossággal élők
- Kisnyugdíjasok
- Hajléktalanok
- Alacsony iskolai végzettségűek
- Kevésbé fejlett megyékben, illetve kistérségekben élők
- Menedékkérők, migránsok, kísérő nélküli kiskorúak
Több olyan pszichológiai tényező van, ami növelheti az áldozattáválás valószínűségét:
- Társas támasz hiánya
- Biztos, támogató családi háttér hiánya
- Alacsony önbizalom, önértékelés, szeretethiány
- Megfelelni akarás
- Korábbi abúzus
Hogyan toborozzák áldozataikat az emberkereskedők?
- Az emberkereskedő kiválasztja áldozatát, majd elkezdődik a becserkészés. Legtöbbször megtévesztéssel, hazugsággal, hamis ígéretekkel kecsegteti egy jobb élet reményében. Például munkacélú kizsákmányolás esetén egy félrevezető álláshirdetés, szexuális kizsákmányolás esetén pedig szerelem színlelése, a közös jövő ígérete lehet az elkövető taktikája.
- Az emberkereskedő bevonja érzelmileg az áldozatot, kapcsolatot épít ki vele, majd átveszi a kontrollt felette. Munkacélú kizsákmányolás esetén az elkövető (aki lehet egy magát jószándékúnak mutató személy vagy akár munkaközvetítő cég) valótlan információt közöl a munka természetéről, körülményeiről. A szexuális célú kizsákmányolásnál az érzelmi manipuláció, a (potenciális) áldozat környezetétől való elszigetelése történik, mely módszereket a kiszemelt áldozat legtöbbször nem ismeri fel.
- Az emberkereskedő manipulálja és/vagy kényszeríti az áldozatát. Megjelennek az egyre erőszakosabb igények az elkövető részéről, amelyek kiegészülnek verbális és nonverbális agresszióval.
- Az emberkereskedő kizsákmányolja áldozatát. Az elkövetők célja, hogy minél hosszabb ideig benne tartsák az áldozatot a kizsákmányolásban, hogy minél tovább anyagi hasznot húzhassanak az áldozat munkájából, az általa nyújtott szolgáltatásból. Ennek érdekében szisztematikusan alkalmazzák a fizikai és lelki kényszerítés eszközeit.